Vi siktar på att tidningen ska ha samma känsla som klassiska SERIEMAGASINET, med mycket variation och utrymme för alla möjliga typer av serier.
Nu efterlyser vi serier till det första numret av tidningen!
Materialet får ha publicerats tidigare, och alla rättigheter kvarstår hos seriens skapare och får således även publiceras i andra publikationer efter publicering i SERIEMIX.
Arvodet för medverkande är ett gratisexemplar av tidningen + rätt att köpa hur många exemplar man vill till självkostnadspris (tryckkostnad).
Dessa förutsättningar gäller för första numret av Seriemix, och kan komma att ändras för ev. kommande nummer. Om första numret går med vinst kommer vinsten att gå till utgivning av kommande nummer, men vi räknar med att detta är ett hobbyprojekt som på sin höjd täcker tryckkostnaderna.
Tryckformat: 17 x 26 cm (+5 mm utfall i alla riktningar om du tecknar ända ut till sidans kant).
Förmodligen 68 till 84 sidor i första numret.
Färg eller svart/vitt beroende på vilka serier vi får in, men mest troligt blir det övervägande svartvita sidor i tidningen. Om du skickar in en färgserie, ange om det är viktigt att den publiceras i färg eller om du kan tänka dig att den publiceras i sv/v.
Tidningen är öppen för såväl glada amatörer som rutinerade proffs. Både svenska och utländska serieskapare är välkomna, men inskickade bidrag måste vara antingen på svenska eller engelska så vi kan bedöma innehållet.
Deadline: 1 december 2015
Skicka bidrag till info(a)adesmedia.se men undvik stora filer. Skicka antingen lågupplöst (gärna PDF) eller via nedladdningsbar länk, t.ex. http://www.sprend.com
Redaktionen har som ambition att färdigställa urvalet innan sista december 2015. Utvalda serieskapare ombeds då skicka in sin serie i tryckfärdigt skick (om de inte redan gjort det) omgående.
I undantagsfall tar vi emot serier på papper, om tillgång till scanner saknas. Men för urvalsprocessen vill vi att ni i så fall skickar kopior. Maila först ovanstående adress för mer information.
Seriens längd: 1 till 20 sidor (humorstrippar, skämtrutor o.dyl. går också bra)
Alla typer av serier beaktas, men tidningen kommer främst ha inriktning på äventyrsserier/berättande serier, kompletterat med några sidor humorserier för variationens skull. Avsnitten bör vara fristående, men serier med återkommande figurer är välkomna.
Första numret av Seriemix beräknas släppas under första halvåret 2016.
Utgivningstakt bestäms senare.
Redaktionen består (för närvarande) av Andreas Eriksson, Janne Murevärn och Lars Andersson.
Ades Media bistår med distribution och utgivning, men Seriemix är ett fristående projekt som uppstått ur diskussioner på Serieforum.
Vill du annonsera?
Visa ditt stöd för Seriemix genom att köpa annonsplats i tidningen. Maila info(a)adesmedia.se för vidare diskussion.
Vill du köpa tidningen?
Information om priser och försäljningsställen kommer senare, men ett uttalat mål är att första numret ska finnas ute till SIS 2016. Räkna inte med bred distribution i kiosker och matbutiker, vi är närmare fanzine-nivå än Egmont
![Glad [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)
Vill du hjälpa till?
Vi kan behöva fler personer som hjälper till med redaktionellt arbete, urval, marknadsföring, försäljning med mera. Allt arbete är givetvis ideellt. Tycker du att ovanstående förutsättningar passar dig, så kan höra av dig till info@adesmedia.se och berätta vad du kan/vill hjälpa oss med.
Allmänna frågor, tips och förhastade hyllningar kan tas i denna tråd
![Glad [:)]](./images/smilies/icon_smile.gif)